Poradnictwo psychologiczne to forma doraźnej pomocy w kryzysie psychicznym. Celem spotkań jest identyfikacja problemu oraz poszukiwanie strategii radzenia sobie z nim. Odbywa się w formie do kilku spotkań, nierzadko jest też impulsem do podjęcia długoterminowej formy pomocy psychologicznej.
Zgłoszenie się po poradnictwo psychologiczne to pomoc w zredukowaniu napięcia i niepokoju wywołanego przez sytuację trudną w jakiej się osoby znalazły oraz wsparcie w procesie wychodzenia z kryzysu. Jest to możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy w sytuacjach, w których osoba odczuwa potrzebę wsparcia drugiej osoby. Jest to przestrzeń, w której osoba może
doświadczyć swojej wolności, dostrzec zasoby osobiste i wykorzystać je w nowy, bardziej konstruktywny sposób. Jest to droga do stawania się jednostką bardziej integralną, niezależną oraz w pełni realizującą swój potencjał.
Po poradnictwo psychologiczne mogą się zwrócić osoby przeżywające np. stres, lęk, napięcie, obniżony nastrój, konflikty w rodzinie, grupie społecznej, w przypadku uczucia osamotnienia, bezsensu życia, w sytuacjach straty, żałoby, kłopotów wychowawczych, doświadczenia przemocy, w przypadku trudności w podjęciu ważnych decyzji życiowych, trudności w budowaniu satysfakcjonujących relacji, borykających się z niską lub niestabilną samooceną, przeżywających emocje z którymi samodzielnie trudno jest sobie poradzić.
Spotkanie trwa 50 minut.